فقط استاندارد UIAA در محصولات کوهنوری مورد تایید است - Mountaineer
این وبلاگ فقط به دلیل پیشرفت و ترویج کوهنوردی تشکیل شده و هیچ اهداف دیگری نخواهد داشت.
سه‌شنبه 17 شهریور 1388 ساعت 19:54
مورتی‌مر در گفت و گو با فارس:
فقط استاندارد UIAA در محصولات کوهنوردی مورد تایید است

خبرگزاری فارس: رئیس فدراسیون جهانی کوهنوردی گفت: از سال آینده فقط محصولاتی که با علامت استاندارد UIAA وارد بازار شود، مورد تایید خواهد بود.

مورتی‌مر در گفت و گو با فارس:
فقط استاندارد UIAA در محصولات کوهنوردی مورد تایید است

خبرگزاری فارس: رئیس فدراسیون جهانی کوهنوردی گفت: از سال آینده فقط محصولاتی که با علامت استاندارد UIAA وارد بازار شود، مورد تایید خواهد بود.

مایک مورتی مر در شصت و هشتمین اجلاس عمومی فدراسیون جهانی کوهنوردی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس، در خصوص تمایل این فدراسیون برای حضور در المپیک عنوان کرد: خانواده بزرگ IOC برای ما قابل احترام است. آنها را به رسمیت می‌شناسیم و از این که در همه رقابت‌ها با آنها در ارتباط مستقیم هستیم به آن افتخار می‌کنیم.
وی ادامه داد: از سال 2006 پروژه‌ای تعریف شد که بعضی از ورز‌ش‌های منزوی تا قبل از 2012 لندن به المپیک ملحق شوند. در خلال این سال ها رشته‌هایی مثل کریکت، راگبی و کاراته معرفی شدند؛ اما نکته تاسف‌انگیز این بود که سافت بال و بیسبال هم عضو این خانواده شدند و بودجه سنگینی را از کمیته بین المللی المپیک دریافت کردند؛ ولی همچنان نامی از کوهنوردی و رشته‌های مرتبط با آن وجود ندارد.
رئیس کانادایی اتحادیه جهانی کوهنوردی افزود: من به همه گفتم که قدر خانواده خود را بدانیم، ما خیلی بزرگ‌تر از المپیک هستیم؛ ولی در عین حال عضوی از آن نیز به شمار می‌آییم. تلاشی برای عضویت در آن نداریم، در عین حال این به معنای رد المپیک نیست.
مورتی مر در خصوص جدایی رشته صعودهای ورزشی از فدراسیون کوهنوردی گفت: یکی از بهترین‌ تصمیماتی بود که در تاریخ فدراسیون گرفته شد. اگر به پایگاه خبری ما مراجعه کنید متوجه می‌شوید که دیگر اثری از سنگنوردی در آن نیست؛ اما این به معنای قطع ارتباط با آنها هم نخواهد بود. همه عضو یک خانواده هستیم و برای پیشرفت باید تخصصی عمل کنیم. این دو ورزش ربطی به هم ندارند.
وی درباره گسترش کوهنوردی در ایران تصریح کرد: 25 سال پیش در کانادا فدراسیون کوهنوردی تصمیم گرفت یک گام بلند بردارد، بدون هیچ تعارف باید بگویم که در آن تاریخ از صفر شروع کردیم. تحقیقات زیادی انجام شد، باشگاه‌های کوهنوردی را تقویت کردیم و کلاس‌هایی برای مشورت کوهنوردان با هم تشکیل دادیم که شرکت در آنها اجباری بود.
رئیس اتحادیه جهانی کوهنوردی گفت: هر فردی که با کوه رابطه داشته باشد، می داند که کار اصلی در این رشته را کوهنوردان انجام می‌دهند نه رئیس فدراسیون. کسی که با کوه ارتباط دارد می‌داند که باید چه راهی را برود نه کسی که پشت میز می‌نشیند. بنابراین ما کوهنوردان واقعی را وارد فدراسیون کردیم؛ اما اجازه ندادیم پشت میز بنشینند و از آنها خواستیم در کنار فعالیت‌های اداری، زندگی گره خورده خود با کوه را نیز فراموش نکنند. اکنون 3 میلیون عضو در سراسر جهان داریم. هر چند ممکن است کانادایی نباشند؛ ولی عضو خانواده ما هستند.
وی افزود: به این ترتیب پیشرفت کردیم و اکنون در مورد کمک به سایر کشورها به غیر از کلمه مشاوره چه چیز دیگری می‌توانیم بگوییم. بر این باورم که بهتر از این کار هم نمی‌ شود انجام داد. ما تجربیات خود را به طور رایگان در اختیار دیگران قرار می دهیم. امروز کوهنوردی یعنی ورزش، صنعت بیمه، امنیت، پزشکی، حمایت مالی و انتقال علم و دانش، کم کاری در هر کدام از این گزینه‌ها مانع پیشرفت شما خواهد شد.
مورتی مر در خصوص گرانی تجهیزات این رشته ورزشی عنوان کرد: قرار است از سال جدید تا پایان 2009 سازمان جهانی حمایت از کوهنوردان تشکیل شود. در مورد سازمانی که هنوز تشکیل نشده نمی‌شود قولی داد؛ اما مشخص است که کمک‌های مالی نیز در این میان خواهد بود. تجهیزات کوهنوردی گران است و این نشانه ضعف این رشته نیست، برای انجام کارهای بزرگ باید هزینه شود. باید بین ورزش کوهنوردی و ورزش‌های ساده تفاوت قائل شویم.
وی با اشاره به اهمیت بالای استاندارد بودن تجهیزات کوهنوردان در خصوص محصولات چینی گفت: پیشنهاد می‌کنم شما به عنوان رسانه‌ گروهی به همه بگوئید که وسایل کوهنوردی در هیج جای دنیا نباید بدون علامت UIAA به رسمیت شناخته ‌شود، البته چین هم محصولات خوبی تولید می‌کند؛ اما در این میان اجناسی هستند که استاندارد نیستند.
رئیس فدراسیون جهانی افزود: قبول دارم که در خصوص نظارات ضعف‌هایی وجود دارد؛ اما همه چیز در حال تغییر است و ما این مشکلات را حل می‌کنیم. تاکنون آرم اتحادیه اروپا CE برای ما به رسمیت شناخته می‌شد؛ اما از سال آینده فقط محصولاتی که با علامت استاندارد UIAA وارد بازار شود مورد تایید خواهد بود.
مورتی مر با اشاره به ادغام رشته اسکی کوهستان با فدراسیون کوهنوردی عنوان کرد:‌ فکر نکنید آنها از اینکه با ما ادغام می‌شوند خیلی شگفت‌زده شده‌اند، ما هم به آنها احتیاج داریم. آنها سازمان خودشان را دارند فقط قرار است میز کاری ما شلوغ‌تر شود. از طرفی IOC هم از این امر استقبال می‌کند. قول می‌دهیم فعالیت‌هایمان پس از این اتفاق گسترش چشمگیری داشته باشد.
وی با اشاره به واکنش های ایجاد شده در ارتباط با گزارش مالی فدراسیون گفت: این اتفاق را تایید می‌کنم، اتاق‌هایمان کنار هم هست و می‌دانم که خزانه داری فدراسیون درست می‌گوید؛ اما باید بدانیم که دیگر مثل سه سال گذشته نیست، بسیاری از مشکلات ما حل شده است. اما آن طوری که دوست من گزارش داد شما حق دارد که فکر کنید که من هیچ بودجه‌ای را از فدرارسیون جهانی نگرفته‌ام. در حالی که من کمک های خوبی را با نفوذم از IOC به فدراسیون تزریق کردم. چند سال پیش برای گرفتن گزارش آب و هوایی از ارتفاعات یک کوه در آفریقا مجبور بودیم در چند مرحله هزینه کنیم؛ اما من و همکارانم کاری کردیم که این گزارشات به طور رایگان در اختیار ما قرار بگیرند. ما به سمت جلو در حال حرکت هستیم.